Ugrás a fő tartalomra

A pénz lélektana - öröklött szegénység

A pénz lélektanának megértése segíthet abban, hogy jobb pénzügyi döntéseket hozzunk, és elérjük pénzügyi céljainkat. Íme néhány kulcsfontosságú szempont:

  1. Érzelmek és pénz: Az érzelmek nagy szerepet játszanak a pénzügyi döntéseinkben. Például a félelem, a mohóság vagy az optimizmus befolyásolhatja, hogy hogyan költünk, szerzünk vagy spórólunk meg pénzt.

  2. Pénzügyi szokások: Gyakran a gyerekkorunkban öntudatlanult berögzült  minták  és hitek határozzák meg, hogyan viszonyulunk a pénzhez felnőttkorunkbanFontos felismerni és kezelni ezeket a szokásokat, hogy tudatosabb döntéseket hozhassunk.

  3. Kognitív torzítások: Az emberek hajlamosak bizonyos kognitív torzításokra, mint például a túlzott önbizalom vagy a túlzott veszteségkerülés, amelyek befolyásolhatják a pénzügyi döntéseiket.

  4. Pénzügyi célok: A pénzügyi stabilitás eléréséhez fontos, hogy világos célokat tűzzünk ki, és ezekhez ragaszkodjunk. Ez segít abban, hogy ne az érzelmeink vezéreljenek, hanem a hosszú távú terveink.

  5. Tanulás és alkalmazkodás: A pénzügyi világ folyamatosan változik, ezért fontos, hogy folyamatosan tanuljunk és alkalmazkodjunk az új helyzetekhez. Ami az egy generác számára működőtt, az közel sem biztos a következp generációk számára is életképes lesz.

Öröklött pénzügyi működések

Az öröklött pénzügyi szokások jelentős hatással lehetnek arra, hogyan kezeljük a pénzügyeinket. Ezek a szokások gyakran a családi környezetből és a gyerekkori tapasztalatokból erednek. Íme néhány mód, ahogyan ezek a szokások befolyásolhatják a pénzügyi viselkedésünket: 

  1. Pénzügyi attitűdök: A szülők és a családtagok pénzügyi attitűdjei és viselkedései gyakran mintaként szolgálnak. Ha például a szülők takarékosak voltak, valószínűbb, hogy a gyerekek is hasonlóan fognak viselkedni.

  2. Pénzügyi ismeretek: A családban szerzett pénzügyi ismeretek és tanácsok alapvetően meghatározhatják, hogy mennyire vagyunk tájékozottak a pénzügyi kérdésekben. Azok, akik pénzügyileg tudatos családban nőttek fel, gyakran jobban kezelik a pénzüket.

  3. Érzelmi reakciók: Az öröklött pénzügyi szokások befolyásolhatják az érzelmi reakcióinkat is. Például, ha a családban gyakori volt a pénzügyi stressz, akkor felnőttként is hajlamosak lehetünk hasonló stresszre reagálni pénzügyi helyzetekben.

  4. Pénzügyi célok és prioritások: A családi háttér meghatározhatja, hogy milyen pénzügyi célokat tűzünk ki magunk elé, és milyen prioritásokat állítunk fel. Például, ha a családban fontos volt a megtakarítás és a befektetés, akkor valószínűbb, hogy mi is hasonló célokat követünk.

  5. Pénzügyi szokások megváltoztatása: Fontos felismerni, hogy bár az öröklött pénzügyi szokások erősek lehetnek, nem feltétlenül kell, hogy meghatározzák a jövőnket. Tudatos erőfeszítéssel és tanulással megváltoztathatjuk ezeket a szokásokat, és jobb pénzügyi döntéseket hozhatunk.

Öröklött szegénység: Ez a jelenség számos tényezőből fakad, beleértve a gazdasági, társadalmi és kulturális körülményeket. Íme néhány mód, ahogyan az öröklött szegénység hatással lehet rád:

  1. Oktatási lehetőségek hiánya: Az alacsony jövedelmű családok gyakran nem tudják megfizetni a minőségi oktatást, ami korlátozhatja a gyerekek jövőbeli lehetőségeit.
  2. Egészségügyi problémák: A szegénységben élők gyakran nem férnek hozzá megfelelő egészségügyi ellátáshoz, ami hosszú távú egészségügyi problémákhoz vezethet.
  3. Pénzügyi ismeretek hiánya: Az öröklött szegénységben élők gyakran nem kapnak megfelelő pénzügyi oktatást, és nem információk vagy eszközök híjjén nem férnek hozzá az autodidakta lehetőségekhez sem, ami megnehezíti számukra a pénzügyi stabilitás elérését.
  4. Társadalmi és pszichológiai hatások: A szegénységben élők gyakran szembesülnek előítéletekkel, társadalmi kirekesztéssel és alacsony önbecsüléssel, ami tovább nehezíti a kitörést a szegénységből.
  5. Korlátozott hálózatok és kapcsolatok: Az alacsony jövedelmű családok gyakran nem rendelkeznek olyan kapcsolatokkal, amelyek segíthetnének jobb munkalehetőségekhez vagy támogatáshoz jutni.
Az öröklött szegénység hatásainak csökkentése érdekében fontos, hogy tudatosan törekedj a változásra. Ez magában foglalhatja az oktatásba való befektetést, pénzügyi ismeretek megszerzését, valamint támogató közösségek és hálózatok keresését. A pénzügyi stabilitás felé vezető úton az egyik legfontosabb lépés a költségvetés készítése és betartása. Ez az alapja annak, hogy átláthatóan kezeld a bevételeidet és kiadásaidat, és biztosítsd, hogy a pénzügyeid kontroll alatt maradjanak. Íme néhány lépés, amelyek segíthetnek ebben:

Bevételek és kiadások nyomon követése: Írd le minden bevételedet és kiadásodat. Ez segít megérteni, hová megy a pénzed, és hol lehetne megtakarítani.

Költségvetés készítése: Készíts egy havi költségvetést, amely tartalmazza az összes fix és változó kiadásodat. Határozd meg, mennyit szeretnél megtakarítani minden hónapban.

Adósságkezelés: Ha vannak adósságaid, készíts tervet azok visszafizetésére. Próbálj meg először a magas kamatozású adósságokat törleszteni.

Vészhelyzeti alap létrehozása: Tarts egy vészhelyzeti alapot, amely legalább 3-6 hónapnyi megélhetési költséget fedez. Ez segít abban, hogy váratlan kiadások esetén ne kelljen hitelt felvenned.

Megtakarítás és befektetés: Kezdj el rendszeresen megtakarítani és befektetni. Ez lehetővé teszi, hogy hosszú távon növeld a vagyonodat és elérd pénzügyi céljaidat.

Pénzügyi ismeretek bővítése: Tanulj meg minél többet a pénzügyekről, hogy jobban megértsd a lehetőségeidet és kockázataidat.

Pénzügyi önismeret: fontos, hogy pontpsan tudd, hol tartasz most, milyen érzelmek, energiák és működési mechanizmusok határoznak meg most.

Ezek a lépések segíthetnek abban, hogy stabilabb pénzügyi helyzetet teremts, és magabiztosabban kezeld a pénzügyeidet.


További cikkek a támában: 


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Az azték futók titka - a csodanövény

  A S pirulina az egyik legnépszerűbb szuperélelmiszer.  Olyannyira szuper, hogy  Urs Heierli, PhD közgazdász szerint napi 1 gramm spirulina  néhány héten belül  kijavíthatja az  alultápláltságot egy kisgyerekben. Ha belegondolunk  világban az éhezést jól megtervezett és adagol spirulina tablettákkal rövid időn belül fel lehetne számolni. De mi az a spirulina?  És milyen egészségügyi előnyök származnak abból a szempontból, ha a spirulinát hozzáadjuk étrendjéhez? Bár ez a kék-zöld alga nyálkás tavi söpredéknek tűnhet, valójában ez az egyik legtáplálóbb étel a bolygón.   Először is, a spirulina 60% fehérje. Ez több mint kétszerese a vörös húsban található fehérjének, ezért vegánok számára kifejezetten előnyös lehet a fogyasztása.  Sportolók és betegségből lábadozók számára is sikeresen alkalmazható.  18 aminosavat tartalmaz, beleértve az összes esszenciális aminosavat és a 12 nem esszenciális aminosavat 10-ből.   A spirulina a fi...

Ez indítja be a testedben az öngyógyulást!

Amikor betegség van a testedben az minden esteben azt jelenti, hogy bizonyos sejtjeid  meg betegtedtek. Ha bőrödnek van valamilyen krónikus (pl rosacea), vagy a k ut betegége (pl, napégés), akkor ez minden esetben azt jelenti, hogy a a bőröd sejtjei  káro sodtak, azaz sejtszinten kell beteg bőrsejtjeidnek lenni ahhoz, hogy bőröd szervi szinten  legyen  beteg. Ha a szíved beteg, akkor a szívsejtjeidnek kell meggyógyulnia ahhoz, hogy újra egészséges legyen a szíved.  Dr. Gary L. Samuelson orvos és atomfizikus, az öngyógyítás szakértője szerint,  minden -nem  csak néhány- betegség a beteg sejtekre vezethető vissza.  Tehát n emcsak bizonyos százalékuk, hanem az összes betegség. Egészséges szerveket, kizárólag egészséges sejtek képesek egészséges e n működtetni. Az immundrendszerünk feladata, hogy felkutassa a beteg sejteket és beindítsa az öngyógyulási folyamat o kat. A  sérült sejteket ha lehet  kijavítja ,  ha nem  tudja az immun...

3 dolog amit tehetsz ha kudarcot vallottál

"A kudarc természetesen nem örömteli.  Sokkal jobb a sikereinkről mesélni. Ám  a kudarc álruhás lehetőség is lehet.  Arra kényszerít, hogy újraértékeljük a  céljainkat és a prioritásainkat, és gyak- ran nagyobb sebességgel hajtanak  minket előre, mint a folyamatos siker."  (Tina Seelig) Önismereti munkánk fontos része, hogy kudracainkkal ugyanúgy foglalkozzunk, mint ahogyan a sikereinkkel.  Amikor valamit elérünk, posztoljuk, elmeséljük, a hozzá kapcsolódó képeket, tárgyakat eltesszük emlékbe, vagy irodánk falára akasztjuk. Ugyanezt nyilván nem tesszük meg azokkal a dolgokkal, amiket kudarcként éltünk meg. Ez nem is baj, viszont magunkban nagyon is érdemes vele foglalkozni, mert így jobban megimserhetjük saját magunkat, átértékelhetjük a hozzáállásunkat.  3 pont, ami segíthet ebben:  1. Vizsgáld meg, hogy ami kudarc, valóban kudarc-e? Vagy  lehettéges, hogy csak egy általános elvárásnak, standardnak nem feleltél meg, am...