Ugrás a fő tartalomra

AZ ÉRZELEMTERÁPIA ALAPJAI

VÉDIKUS MEGKÖZELÍTÉS ALAPJÁN ÉRZELMEINK VÁGYAINKBÓL EREDEZTETHETŐEK

Az őseredeti vágy mindenek felett áll,  a következő gondolattal azonosít: "ez én vagyok  és ez az enyém".  A hétköznapokban az ember erősen hajlamos azzal azonosítania önmagát, amije van. Birtokviszonyainkban élünk, feleségünk van, férjünk, gyerekünk, szeretőnk, karrierünk, ellenségeink, tárgyaink és még minden másunk...ebben éljük meg alapvető identitásainkat.

Szanszkritül a vágyat Kámának mondjuk, mely szó  minden vágyat jelent. Itt a gyökere az érzékkielégítésnek, ugyanakkor a másokon való segítés vágyának is.

AMI VÁGYBÓL FAKAD BIRTOKOSSÁ TESZ.

ALAPVETŐ ÉRZELMEINK, AMELYEK MEGHATÁROZZÁK EGÓNKAT:

DÜH. Dühünk mindig kizárólagosan abból fakad, ha egy vágyunk nem kap kielégülést.
Vágyaink reményekhez vezetnek, ezáltal elvárásokban élünk. Elvárásaink erőssége és száma határozza meg, mennyire vagyunk dühösek. Képesek vagyunk elvárások nélkül élni? Nem. Így gyakorlatilag folyamatos dühben élünk. A düh a beteljesíthetetlen vágyainkból fakadó érzelem,  Vágyaink kielégítése után újabb vágyunk kap hangsúlyt és az ember élete másról sem szól, csupán vágyaiba újra és újra visszavezető tettekről.

GŐG: amikor kielégül egy vágyunk akkor annak a következménye a gőg, Amikor elértük egy vágy beteljesedését, mámorban érezzük magunkat, amiben nem tudunk tisztán gondolkodni, így viselkedésünk helytelenné válik. A kielégült vágyak következménye az önteltség.

KÖTŐDÉS: ez az érzelem szintén kielégült vágyunk egyik következménye. Amikor valóra vált vágyunk, kötődünk hozzá. Az érzése: "az enyém". Meg akarjuk tartani, ragaszkodunk ahhoz amit megvalósítottunk. 

Minden elfojtott érzelem ún, pszichikus csomót, (töltetet, blokkot) képez energetikai rendszerünkben. Társadalmunk szabályai szerint élve, alapvetően nem elfogadott dolog az érzelmeinket kimutatni. Teret és lehetőséget szükséges találnunk érzelmeink kifejeződésének, amennyiben ezt nem tesszük meg, az leromlott élethelyzetekhez, és súlyos betegségekhez vezethet.

Kisgyermekkorban különösen fontos, hogy kifejezzük érzelmeinket. Onnan tudhatjuk, hogy egy érzelem nem lett elfojtva, hogy kifejeződése eléri az arcunkat és megjelenik rajta. Sokszor hallhatunk olyasmit, amikor például egy kisfiú sírni kezdene, hogy rászólnak: katona dolog! Egy férfi nem sír!
Ilyenkor a kisfiú nem éli meg az érzelmeit, hanem elfojtja, hogy megfeleljen  a külső elvárásoknak.
Minden ilyen alkalommal blokkot képezünk benne, ami elraktározódik az energetika rendszerében és szivacs módjára beszívja magába azokat az energiákat, élethelyzeteket, amikből áll. Bízuk a képzeletünkre, hová vezethet ez hosszútávon, sok-sok év alatt! 

                                                                              Kép:

Érzelemterápiában felfedezzük és tudatosítjuk érzelmeinket, értékelés nélkül. Ez azt jelenti, hogy felismerjük, ránézünk/megéljük/tudatosítjuk. Ilyen módon felszínre hozzuk, szembesülünk vele. Ha ezt megfelelően kivitelezzük, az eredménye a felszabadulás a megbetegítő érzelem alól. 
Nagyon fontos, hogy valóban értékelés nélkül tegyük ezt, azaz ne ítélkezzünk az érzelmeink felett. Ha elítéljük magunkat, ha megmagyarázzuk, indokokat keresünk, azzal csupán további negatív érzelmi tölteteket hozunk létre, ami nem segít. 

Személyre szabott tanácsadás ITT.
További cikkek a témában: Jógapszichológia

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Az azték futók titka - a csodanövény

  A S pirulina az egyik legnépszerűbb szuperélelmiszer.  Olyannyira szuper, hogy  Urs Heierli, PhD közgazdász szerint napi 1 gramm spirulina  néhány héten belül  kijavíthatja az  alultápláltságot egy kisgyerekben. Ha belegondolunk  világban az éhezést jól megtervezett és adagol spirulina tablettákkal rövid időn belül fel lehetne számolni. De mi az a spirulina?  És milyen egészségügyi előnyök származnak abból a szempontból, ha a spirulinát hozzáadjuk étrendjéhez? Bár ez a kék-zöld alga nyálkás tavi söpredéknek tűnhet, valójában ez az egyik legtáplálóbb étel a bolygón.   Először is, a spirulina 60% fehérje. Ez több mint kétszerese a vörös húsban található fehérjének, ezért vegánok számára kifejezetten előnyös lehet a fogyasztása.  Sportolók és betegségből lábadozók számára is sikeresen alkalmazható.  18 aminosavat tartalmaz, beleértve az összes esszenciális aminosavat és a 12 nem esszenciális aminosavat 10-ből.   A spirulina a fi...

Ez indítja be a testedben az öngyógyulást!

Amikor betegség van a testedben az minden esteben azt jelenti, hogy bizonyos sejtjeid  meg betegtedtek. Ha bőrödnek van valamilyen krónikus (pl rosacea), vagy a k ut betegége (pl, napégés), akkor ez minden esetben azt jelenti, hogy a a bőröd sejtjei  káro sodtak, azaz sejtszinten kell beteg bőrsejtjeidnek lenni ahhoz, hogy bőröd szervi szinten  legyen  beteg. Ha a szíved beteg, akkor a szívsejtjeidnek kell meggyógyulnia ahhoz, hogy újra egészséges legyen a szíved.  Dr. Gary L. Samuelson orvos és atomfizikus, az öngyógyítás szakértője szerint,  minden -nem  csak néhány- betegség a beteg sejtekre vezethető vissza.  Tehát n emcsak bizonyos százalékuk, hanem az összes betegség. Egészséges szerveket, kizárólag egészséges sejtek képesek egészséges e n működtetni. Az immundrendszerünk feladata, hogy felkutassa a beteg sejteket és beindítsa az öngyógyulási folyamat o kat. A  sérült sejteket ha lehet  kijavítja ,  ha nem  tudja az immun...

3 dolog amit tehetsz ha kudarcot vallottál

"A kudarc természetesen nem örömteli.  Sokkal jobb a sikereinkről mesélni. Ám  a kudarc álruhás lehetőség is lehet.  Arra kényszerít, hogy újraértékeljük a  céljainkat és a prioritásainkat, és gyak- ran nagyobb sebességgel hajtanak  minket előre, mint a folyamatos siker."  (Tina Seelig) Önismereti munkánk fontos része, hogy kudracainkkal ugyanúgy foglalkozzunk, mint ahogyan a sikereinkkel.  Amikor valamit elérünk, posztoljuk, elmeséljük, a hozzá kapcsolódó képeket, tárgyakat eltesszük emlékbe, vagy irodánk falára akasztjuk. Ugyanezt nyilván nem tesszük meg azokkal a dolgokkal, amiket kudarcként éltünk meg. Ez nem is baj, viszont magunkban nagyon is érdemes vele foglalkozni, mert így jobban megimserhetjük saját magunkat, átértékelhetjük a hozzáállásunkat.  3 pont, ami segíthet ebben:  1. Vizsgáld meg, hogy ami kudarc, valóban kudarc-e? Vagy  lehettéges, hogy csak egy általános elvárásnak, standardnak nem feleltél meg, am...